ΟΝΝΕΔ και εθελοντισμός
13 Φεβ 2020
Κύκλος Θεματικών Παραστάσεων από το Μουσικό Σχολείο Βόλου και σεμινάρια παραδοσιακής μουσικής
14 Φεβ 2020

Οι 68 μαθητές από τη Μαγνησία που διακρίθηκαν σε μαθηματικούς διαγωνισμούς

Μοιράσου το άρθρο:

Από την Επιτροπή Διαγωνισμών της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 80ου Πανελλήνιου Μαθηματικού Διαγωνισμού « Ο Ευκλείδης», για μαθητές της Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και Α΄, Β΄, Γ΄ Λυκείου και από την Επιτροπή Διαγωνισμών του Παραρτήματος Ν. Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.), ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 9ου Τοπικού Μαθηματικού Διαγωνισμού «Ο Ευκλείδης για την Α΄ Γυμνασίου».

Στον 80ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό « Ο Ευκλείδης» συμμετείχαν 79 μαθητές και μαθήτριες του Ν. Μαγνησίας που είχαν προκριθεί στην Α΄ φάση του διαγωνισμού «Ο Θαλής» και από αυτούς
διακρίθηκαν 9 μαθητές, οι οποίοι θα λάβουν μέρος στην Γ΄ φάση του διαγωνισμού στην 37η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» που θα διεξαχθεί το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020 στην Αθήνα στο κτίριο του Νέου Χημείου, οδός Ναυαρίνου 13Α, μεταξύ Μαυρομιχάλη και Χαρ. Τρικούπη από 09.00 – 12.00 π.μ. Την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 στην Αίθουσα Τελετών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, Κτίριο Διοίκησης, Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου (είσοδος από Κατεχάκη)και ώρα 11.00 θα γίνει η τελετή βράβευσης των μαθητών που θα διακριθούν στον «ΑΡΧΙΜΗΔΗ». Όσοι επιτυχώς διακριθούν και στην τρίτη φάση θα συμμετάσχουν στη συνέχεια στον προκριματικό διαγωνισμό όπου θα επιλεγεί η Εθνική ομάδα που θα λάβει μέρος στην Βαλκανική και στη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα.

Στη δεύτερη και καταληκτική φάση του 9ου Τοπικού Διαγωνισμού «Ο Ευκλείδης για την Α΄Γυμνασίου» συμμετείχαν 88 μαθητές και μαθήτριες του Ν. Μαγνησίας οι οποίοι είχαν προκριθεί στην Α΄ φάση του διαγωνισμού «Ο Θαλής για την Α΄ Γυμνασίου» και από αυτούς διακρίθηκαν 59 μαθητές.
Η Τελετή Απονομής των Βραβείων για όλους τους επιτυχόντες και της 1ης φάσης «ΘΑΛΗΣ» και της 2ης φάσης «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» και για όλες τις τάξεις (και της Α΄ Γυμνασίου) θα γίνει την
Κυριακή 15 Μαρτίου 2020 στις 11.00 π.μ. στο Αμφιθέατρο «Ι. Κορδάτος» (Κτίριο Παπαστράτου, Αργοναυτών-Φιλελλήνων).

Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ν. Μαγνησίας της Ε.Μ.Ε. συγχαίρει τους διακριθέντες μαθητές/μαθήτριες, τις οικογένειές τους και τους καθηγητές τους, για την επιτυχία τους αυτή. Οι μαθητές και μαθήτριες που διακρίθηκαν καταγράφονται στους επισυναπτόμενους πίνακες.

Εννιά μαθητές από τη Μαγνησία διακρίθηκαν στον 80ο Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό « Ο Ευκλείδης»,

Β’ ΓΥΜ/ΣΙΟΥ ΡΑΣΒΑΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ
Β’ ΓΥΜ/ΣΙΟΥ ΣΤΑΘΑΡΑΚΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ
Γ’ ΓΥΜ/ΣΙΟΥ ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ
Γ’ ΓΥΜ/ΣΙΟΥ ΜΗΛΑΡΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Γ’ ΓΥΜ/ΣΙΟΥ ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ
Γ’ ΓΥΜ/ΣΙΟΥ ΣΟΛΔΑΤΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΚΙΑΘΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ
Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΡΑΣΒΑΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ
Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΙΑΝΝΙΣΗΣ ΜΑΝΕΣ ΑΡΓΥΡΙΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Οι 59 μαθητές από τη Μαγνησία που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό «Ο Θαλής για την Α΄ Γυμνασίου» 

1 Μπατακόγιας Παναγιώτης Γυμνάσιο Βελεστίνου
2 Παπασταύρος Γεώργιος Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου
3 Ζιάκα Ιωάννα-Μιχαέλα Γυμνάσιο Κάτω Λεχωνίων
4 Κωνσταντινίδη Σεβαστιανή 5ο Γυμνάσιο Βόλου
5 Ασπρούδη Φιλίτσα 5ο Γυμνάσιο Βόλου
6 Φαράντος Βασίλειος 6ο Γυμνάσιο Βόλου
7 Μωραϊτίδης Κυριάκος 7ο Γυμνάσιο Βόλου
8 Δασκαλάκη Δανάη-Κωνσταντίνα 7ο Γυμνάσιο Βόλου
9 Ευσταθίου Φωτεινή Γυμνάσιο Ιωλκού
10 Ρίζος Κωνσταντίνος-Ανάργυρος 1ο Γυμνάσιο Βόλου
11 Τοπάλη Αλίκη-Ευφροσύνη 1ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας
12 Ζαφειριάδη Ευαγγελία 5ο Γυμνάσιο Βόλου
13 Καλοβεδούρη Ευφροσύνη Γυμνάσιο Αργαλαστής
14 Καρναβά Μαρία Γυμνάσιο Ιωλκού
15 Μανώλης Όθωνας Ιδ. Γυμνάσιο «Προμηθέας»
16 Ζαχαρού Αριστέα-Νεκταρία 2ο Γυμνάσιο Βόλου
17 Ζιώγας Δημήτριος 1ο Γυμνάσιο Βόλου
18 Καραμάνου Ιωάννα-Φωτεινή 7ο Γυμνάσιο Βόλου
19 Λάμι Μαριλένα Γυμνάσιο Κάτω Λεχωνίων
20 Τσιάρας Γεώργιος Γυμνάσιο Νέας Αγχιάλου
21 Μακρής Μιχαήλ Γυμνάσιο Σούρπης
22 Αλεξανδρής Δημοσθένης 7ο Γυμνάσιο Βόλου
23 Γιαντσής Αλέξανδρος 5ο Γυμνάσιο Βόλου
24 Γκρίνιας Γεώργιος 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού
25 Γουσουτίδη Χριστίνα 1ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας
26 Τέγου Νικολέτα Γυμνάσιο Σκοπέλου
27 Γούναρης Δημήτριος 1ο Γυμνάσιο Βόλου
28 Προβίδα Δήμητρα 4ο Γυμνάσιο Βόλου
29 Ζγουλέτας Στέργιος 1ο Γυμνάσιο Αλμυρού
30 Λεμονή Μαρία-Ρηγίνα Γυμνάσιο Σκοπέλου
31 Μπακοστέργιου Σοφία Γυμνάσιο Βελεστίνου
32 Παπατριανταφύλλου Αρίστη 3ο Γυμνάσιο Βόλου
33 Καμβρογιάννη Ευαγγελία-Μαρία 1ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας
34 Νέμτσα Γεωργία Γυμνάσιο Βελεστίνου
35 Θωμαΐδης Ιάσονας Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου
36 Γιάτσιου Σταυρούλα Γυμνάσιο Βελεστίνου
37 Παπαναστασίου Ειρήνη 1ο Γυμνάσιο Βόλου
38 Παλάγγας Αθανάσιος 3ο Γυμνάσιο Βόλου
39 Ποντίδα Σοφία Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου
40 Φιλίππου Αλεξία 2ο Γυμνάσιο Βόλου
41 Παρίση Ευαγγελία Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου
42 Σμυρνή Παρασκευή 10ο Γυμνάσιο Βόλου
43 Λαΐνας Ιωάννης Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου
44 Αντωνάκη Βενετία Γυμνάσιο Αγριάς
45 Καραγεώργος Κωνσταντίνος 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού
46 Μάρας Γεώργιος Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου
47 Ζιάκα Δήμητρα-Δαμιανή Γυμνάσιο Κάτω Λεχωνίων
48 Καλόγηρος Ζήσης 7ο Γυμνάσιο Βόλου
49 Μουζάς Γεώργιος 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού
50 Μπόλη Μαρία-Ειρήνη Γυμνάσιο Ιωλκού
51 Γκίκα Θεοδώρα 3ο Γυμνάσιο Βόλου
52 Κατσαβριά Ελευθερία-Πασχαλία 1ο Γυμνάσιο Βόλου
53 Σταθάκη Αικατερίνη 3ο Γυμνάσιο Βόλου
54 Καραφέρης Βασίλειος 5ο Γυμνάσιο Βόλου
55 Δέρρης Αθανάσιος Γυμνάσιο Νέας Αγχιάλου
56 Κεραμόπουλος Οδυσσέας Γυμνάσιο Σκοπέλου
57 Μαμούρα Αντωνία Γυμνάσιο Ευξεινούπολης
58 Πανίδης Ναθαναήλ-Παναγιώτης6ο Γυμνάσιο Βόλου
59 Αποστολόπουλος Νικόλαος 5ο Γυμνάσιο Βόλου

Μοιράσου το άρθρο: