Συνάντηση Δ. Κολυνδρίνη με Ι. Τόλια και Βασ. Μαρκογιαννάκη
1 Φεβ 2018
Αναζήτηση κατοικιών για τη προσωρινή φιλοξενία προσφύγων στην Καρδίτσα
1 Φεβ 2018

Οι υποψηφιότητες για το διαγωνιστικό μέρος του 34ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Θεάτρου Καρδίτσας

Μοιράσου το άρθρο:

Σε 25 ανέρχονται οι υποψηφιότητες για το διαγωνιστικό μέρος του 34ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας που διοργανώνει η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων, από 9 έως 18 Μαρτίου 2018, σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, το Δήμο Καρδίτσας, την Περιφερειακή Ένωση Δήμων (Π.Ε.Δ.) Θεσσαλίας, το Επιμελητήριο Καρδίτσας και με τη συμπαράσταση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων.
Η σχετική προθεσμία ολοκληρώθηκε την περασμένη Τρίτη 30 Ιανουαρίου και, παρά το τόσο δύσκολο και ζοφερό περιβάλλον μέσα στο οποίο ζούμε, ο αριθμός των συμμετοχών υπήρξε κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικός, γεγονός που αναδεικνύει το Φεστιβάλ σε ένα σημαντικό πολιτιστικό γεγονός με τεράστια αξία και δυναμική.
Η αρμόδια Επιτροπή Αξιολόγησης έχει ήδη ξεκινήσει το δύσκολο έργο της, ενώ τα αποτελέσματα αναμένεται να ανακοινωθούν μέσα στις επόμενες μέρες.
Οι προετοιμασίες, εξάλλου, για τη διοργάνωση του Φεστιβάλ συνεχίζονται με ρυθμούς πυρετώδεις και πολύ σύντομα η Οργανωτική Επιτροπή θα είναι σε θέση να ανακοινώσει πολλά περισσότερα σχετικά με το πρόγραμμα εκδηλώσεων.
Χορηγοί επικοινωνίας: ΕΡΤ3, ΕΡΤ Λάρισας και ΕΡΤ Βόλου.
Αναλυτικά, οι φετινές υποψηφιότητες είναι οι εξής:
1)Πολιτιστικός Σύλλογος Περιγιαλίου ΑΠΟΛΛΩΝ
Έργο: «Γιατρός με το στανιό» του Μολιέρου
2)Θεατρική Ομάδα ΝΠΔΔ «Δ. Βικέλας» Δήμου Κηφισιάς
Έργο: «Ο αρχοντοχωριάτης» του Μολιέρου
3)Πειραματική Σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου Μυλοποτάμου
Έργο: «Ανοιχτό Ζευγάρι, Σχεδόν Ορθάνοιχτο» των Ντάριο Φο & Φράνκα Ράμε
4)Fraction Theater Company Καλαμάτας
Έργο: «Επείγοντα περιστατικά–Εχθροί εξ αίματος και Βιολογικός Μετανάστης» του Αρκά
5) Θεατρική Ομάδα Οινοφύτων
Έργο: «Η παγίδα» του Robert Thomas
6) Θεατρική Ομάδα του Τμήματος ΚΑΠΗ του Δ.Ο.Κ.ΜΕ.Π.Α. Δήμου Παπάγου-Χολαργού
Έργο: «Μια τρελή-τρελή οικογένεια» των Νίκου Τσιφόρου-Πολύβιου Βασιλειάδη
7) Θεατρική Ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Πολυγύρου
Έργο: «Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω» του Ντάριο Φο
8) Θεατρική Ομάδα ΝΕΔΑ Συλλόγου Πελοποννησίων Λαυρίου
Έργο: «Μιας πεντάρας νιάτα» των Κ. Πρετεντέρη -Α. Γιαλαμά
9)Θεατρική Ομάδα ΛΗΝΟΣ των εργαζομένων του Νοσοκομείου Παπανικολάου Θεσσαλονίκης
Έργο: «Η γάτα και το ψάρι» της Βαλεντίνης Παπαγεωργίου
10) Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα
Έργο: «Εκκλησιάζουσες» του Αριστοφάνη
11)Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου Θεατροφρένεια
Έργο: «Θάψτε τους νεκρούς» του Έρβιν Σω
12) ΘΕΑτρική πινελιά Νάουσας Ημαθίας
Έργο: «Κι εσείς για το γιατρό;» του Θανάση Λιούνη
13) Θεατρική Ομάδα Πολιτιστικού και Επιστημονικού Συλλόγου Χαλανδρίου «ΑΡΓΩ»
Έργο: «Ο Αρχοντοχωριάτης» του Μολιέρου
14) Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα Συλλόγου Απανταχού Οξυωτών Ν. Καρδίτσας «Ο Άγιος Δημήτριος»
Έργο: «Οι Γαρουφαλλιές του Μπάρμπαθανάση» του Ντίνου Κορδώση
15) Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας Μακρακώμης
Έργο: «Τα κόκκινα φανάρια» του Αλέκου Γαλανού
16) Ένωση Μικρασιατών Θήβας
Έργο: «Επτά επί Θήβας» του Αισχύλου
17) Δημοτικό Θέατρο Ν. Ιωνίας
Έργο: «Μαλλιά κουβάρια» του Νικόλαου Λάσκαρη
18) Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου
Έργο: «Ήταν όλοι τους παιδιά μου» του Άρθουρ Μίλερ
19) Θεατρική ομάδα «Θεάτρου περιπέτεια» Θεσσαλονίκης
Έργο: «Τα τέσσερα πόδια του τραπεζιού» του Ιάκωβου Καμπανέλλη
20) Θεατρικό Εργαστήρι Αξιούπολης Δ. Παιονίας
Έργο: «Άμλετ η παρωδία» του Τζίμη Κούρτη
21) Θεατρική Ομάδα ΣΧΗΜΑ Δ. Αλιάρτου
Έργο: «Το πανηγύρι» του Δημήτρη Κεχαϊδη
22) Θεατρική Ομάδα Πολιτιστικού Συλλόγου «Σπασμένο Ρόδι» Καστοριάς
Έργο: «Play on» του Rick Abbot
23) Θεατρική Ομάδα Δήμου Παύλου Μελά
Έργο: «Εχθροί εξ ΄ αίματος» του Αρκά
24) Γραμμές Τέχνης Πάτρας
Έργο: «Για πάντα μαζί» του Μπάμπη Τσικληρόπουλου
25) Θεατρική Ομάδα Θεσσαλονίκης «Θέατρο Δυτικά»
Έργο: «Απόψε τρώμε στης Ιοκάστης» του Άκη Δήμου

Μοιράσου το άρθρο: